Torsdag og fredag fikk flere hundre Altaværinger en svært positiv start på morningen.
Slik så det ut 0645 ved Kvilekrysset torsdag morgen. Her var vi klare for utdeling av belønninger til syklende og gående. Vannflasker, reflekser og refleksvester. I tillegg fikk syklister tilbud om gratis sykkelservice fra Sport1, Full Rulle og Intersport - fagfolket med sjarm.
En av morningens første på to hjul er Øystein Ernstsen. Vi tillater å spørre ham hvorfor han velger å sykle. "Det tar bare et par minutter å sykle til jobb. Det er bare tøv å starte en bil for å kjøre på jobb på City. Jeg blir også mer våken og opplagt før jobb".
Alf Breines var neste som dukket opp. "Hvorfor jeg sykler? Det er ikke aktuelt å velge noe annet. Det er 10 ganger enklere trafikk på sykkelvegen, i en bil må du følge med hele tiden. På sykkelen kan du slappe mere av og det gir også mer velvære. En annen grunn til at jeg sykler hele året er at brøytingen om vinteren har mannskapene fått skikkelig god dreis på.
Martin Bosch har prøvd begge deler, både bilkjøring og nå sykkel. Det er lite aktuelt å bytte tilbake til bilen etter å ha prøvd sykkel. Før kunne jeg sitte og gjespe på jobb - når den eneste trimmen jeg fikk var mellom bilen og kontorstolen. Nå er jeg mye mer opplagt og våken - og får samtidig unnagjort god trim.
En hyggelig dame som er innom oss erkjenner at hun bor et steinkast fra jbben sin. Derfor sykler hun heller Bossekopvegen rundt - for å få seg en 7 km fin tur før jobb hver dag. "Det gir meg både frisk luft og flott trim".
En herre i Bossekop svarte slik: "Jeg begynte å sykle midt på 90-tallet. Det var fordi jeg var plaget med ryggen og ble anbefalt av min gode fysioterapeut Geir Elde å begynne emd sykkel. Jeg har aldri sluttet å sykle etter det. jeg var den første på jbb som syklet til jobben - i dag er det mange som har fulgt etter. Det handler om å ta vare på kroppen sin og holde seg mest mulig sykdomsfri".
Fra ca 0730 til 0820 er det full trøkk og ventekø på hver av de 3 servicestasjonene. Fra sportsbutikkene var tilbakemeldingen at folk er litt for sløve å ta vare på syklene sine. "Det mangler renhold og smørning på kjeder. Sand og tørre deler gir høy slitasje - som til lsutt ødelegger sykkelen. Det var også en del som burde fyllt på luft i hjulene - for å kunne trille mye lettere på asfalten" - sa Roy fra Full Rulle. Vi minner om utplassert pumpe i sentrum ved servicestasjeonen :)